سوالات

سوالات متداول

 • تفاوت سفارش گردانی با انبارداری در چیست؟

  هر دو عموما زیرساخت‌های استانداردی دارند که قادر به نگهداری موجودی برای بسیاری از صنوف هستند.

  اما انبارها به‌عنوان راه‌حل ذخیره‌سازی بلندمدت استفاده می‌شوند، در حالی که مراکز سفارش گردانی، ذخیره‌سازی موقتی را برای محصولاتی که قرار است به زودی برای مشتری نهایی ارسال شوند، ارائه می‌کنند.

  انبارها فقط نگهداری محصولات مشتری را انجام می‌دهند و بیزینس مدل آن‌ها مبتنی بر اجاره فضا است. مراکز سفارش گردانی انجام کلیه مراحل مدیریت سفارش تا ارسال و مرجوعی را انجام می‌دهند. تفاوت‌های دیگر این دو سرویس را می‌توانید در این پست بخوانید.

 • ایفا می‌تواند حمل کالا به انبار مرکز پردازش را انجام دهد؟

  کاملا. ایفا آمادگی دارد که کالای شما را از محل تولید یا تامین‌کننده دریافت کرده و به انبارهای مرکز پردازش حمل کند. مرکز پردازش ایفا برای نگهداری محموله‌های کوچک و محموله‌های پالتی بهینه سازی شده‌ است.

 • روند پذیرش کالا چگونه است؟

  ورود کالا به انبار مطابق SLA مورد توافق انجام می‌شود. کالاها شمارش شده و کنترل کیفی متناسب با درخواست صاحب کالا روی آن‌ها انجام می‌شود. در صورت نیاز، ممکن است محصولی را با توضیحات یا تصویر مرجع مقایسه کنیم. در مرحله بعد، پلتفرم ایفا یک گزارش خودکار از کالاهای پذیرفته شده ایجاد می‌کند. هرگونه مغایرت در تعداد یا نوع و ایرادات کیفی احتمالی در کالاهای ورودی مستند شده و به اطلاع صاحب کالا می‌رسد. موجودی کالا هم زمان با ورود کالا به انبار به روز می‌شود.

 • آیا لازم است جداگانه با شرکت‌های ارسال و توزیع مرسوله قرارداد داشته باشیم؟

  ایفا در صورت تمایل شما تمام این فعالیت‌ها را بدون هزینه بیشتر انجام می‌دهد و مسئولیت مدیریت سفارش‌ها و حمل را از A تا Z برعهده می‌گیرد.

 • ایفا به جز سرویس استاندارد سفارش گردانی و بسته بندی، آیا خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد؟

  راهکارهای یکپارچه ایفا کاملا مبتنی بر نیاز کسب و کار طراحی و اجرا می‌شود. اگر نیاز به هرگونه خدمات ویژه از کنترل کیفیت گرفته تا بسته‌ بندی و تحویل کالا داشته باشید، ایفا راهکاری برای ارائه خواهد داشت. برای مثال آماده سازی و اتوی بخار پوشاک پیش از ارسال، بسته بندی با اقلام و کارتن برند صاحب کالا و پرداخت در محل جزو خدماتی است که در حال حاضر ایفا برای مشتریان فعلی انجام می‌دهد.

 • کالاها در چه شرایطی نگهداری می‌شوند؟

  در مراکز پردازش ایفا، انبارداری بر اساس نوع، اندازه و حجم کالا مدیریت می‌شود. برای اطمینان از ایمنی، کالاها هم در قفسه‌ و هم در پالت ها ذخیره می شوند. شرایط نگهداری حسب نوع هر یک از اقلام، مانند محصولات غذایی و مکمل ها، پوشاک، لوازم آرایشی، اسباب بازی و وسایل سرگرمی کودکان و ... و بر اساس دستورالعمل صاحب کالا است. انبارها دارای گواهینامه بهداشت و ایمنی و کاملا تحت پوشش بیمه‌ای هستند.

 • مراکز پردازش ایفا کجا هستند؟

  مرکز پردازش مرکزی ایفا در تهران، شهرک استقلال، خیابان سپاه اسلام ، خیابان شهید عباس شفیعی هنجنی ، پلاک 4 واقع شده است. هم زمان ایفا برای توزیع بهینه و کاهش هزینه و زمان تحویل، امکان ارائه خدمات در 10 نقطه دیگر کشور (کرج، بوشهر، اهواز، کرمان، اصفهان، تبریز، شیراز، قم، بندرعباس و مشهد) را هم دارد.

 • آیا ایفا خدمات سفارش گردانی برای محصولات غذایی هم دارد؟

  انبارهای ایفا در حال حاضر برای نگهداری مواد غذایی بسته‌بندی کنسروی، نوشیدنی‌ها، مکمل‌ها و سایر محصولات بسته‌بندی شده با تاریخ انقضای بیش از 6 ماه سازگار است.

 • می‌خواهم روی Package branding کار کنم، ایفا چه کمکی می‌تواند برای کسب و کار من انجام دهد؟

  در ایفا هر سفارش طبق دستورالعمل مورد درخواست شما بسته بندی می‌شود. مرسوله می‌تواند به شکل هدیه با جعبه و کاور مورد نظر شما و متن تبریک یا تشکر مخصوص هر مشتری آماده شود. کارتن‌های بسته بندی ایفا در ابعاد و استاندارهای پستی هستند و حداکثر ایمنی را برای حفاظت از کالا ایجاد می‌کنند تا خطر آسیب در هنگام حمل و نقل را به حداقل برسد.

 • دقت در آماده‌سازی سفارش چگونه مدیریت می‌شود؟

  ایفا روی سیستم مدیریت انبار پیشرفته خود سرمایه گذاری کرده است که امکان دسترسی دقیق و سریع به موجودی کالا را فراهم می‌کند. تمامی کالاها در هنگام ورود بارکد گذاری شده و در زون‌های مشخصی انبار می‌شود. در پروسه آماده‌سازی، اقلام هر سفارش در دو مرحله بررسی و پس از تایید برای بسته بندی و ارسال فرستاده می‌شود.

 • حمل و ارسال سفارشات توسط چه کسی انجام می‌شود؟

  ایفا در صورت درخواست مشتری خدمات حمل بار به مرکز پردازش و ارسال و توزیع برای تحویل به مشتری نهایی را به صورت متمرکز انجام می‌دهد. برای این منظور ایفا از ناوگان لجستیکی خود و همینطور شرکای تجاری اش در هلدینگ فاخر و سایر شرکت‌های کوریری همچون پست ج.ا.ا استفاده می‌کند. بنابراین صاحب کسب و کار نیازی به عقد قرارداد با شرکت‌های کوریری و مدیریت ارسال و مرجوعی کالا ندارد و وضعیت همه سفارش‌ها متمرکز روی پلتفرم ایفا قابل مشاهده است.

 • چگونه می‌توانم وضعیت پردازش سفارش را پیگیری کنم؟

  ایفا از طریق پلتفرم اختصاصی آنلاین خود که با سامانه‌های نرم‌افزاری و فروش شما یکپارچه می‌شود، امکان دسترسی به پنل کسب و کار و اطلاعات لحظه‌ای را فراهم کرده است که اشراف اطلاعاتی در مورد کل فرآیند به تفکیک هر سفارش همراه با گزارش‌های مدیریتی را تامین می‌کند. همچنین اطلاعات دریافتی از کوریرها در لحظه روی هر سفارش قابل مشاهده است.

 • ایفا چه نوعی از خدمات ارسال و تحویل را ارائه می دهد؟

  با وجود شبکه گسترده‌ای از ناوگان داخلی و شرکای تجاری قدرتمند، ایفا خدمات ارسال و توزیع را به تمام نقاط کشور و دنیا انجام می‌دهد. ارسال درون شهری، بین شهری، ارسال عمده کالای تجاری و ارسال سفارشات خرد بین‌الملل همگی از یک درگاه در ایفا انجام پذیر است.

  سفارشات درون شهری ظرف یک روز و سفارشات بین شهری پیشتاز ظرف سه روز کاری تحویل می‌شوند.

 • اگر کالایی در زمان حمل گم شده یا آسیب ببیند ایفا چه می‌کند؟

  به عنوان شریک لجستیکی شما، مسئولیت ایفا این است که سفارشات را پردازش، بسته بندی و سالم به آدرس مشتری ارسال کند. بنابراین مسئولیت جبران خسارت کالا از زمان ورود به انبار تا زمان تحویل به مشتری نهایی بر عهده ایفا است.

  با این حال این احتمال وجود دارد که در هنگام حمل، کالایی آسیب دیده یا مفقود شود، این جزئی از ماهیت حمل و نقل است. در صورتی که شرکت کوریری یک مرسوله را گم کند، ایفا مسئولیت ارسال را برعهده گرفته، سفارش مجددی را با هماهنگی صاحب کالا و مشتری ارسال می‌کند. با این حال، لطفاً به استثنائات مهم زیر توجه کنید:

  • ایفا طبق پروتکل همکاری با کوریرها، تعیین می‌کند که آیا یک بسته واقعاً گم شده یا فقط به تأخیر افتاده است. اگر احساس کنیم ارسال سفارش به تأخیر افتاده، ممکن است از مشتری بخواهیم همچنان منتظر ارسال باشد.
  • اگر ردیابی به‌عنوان تحویل‌شده علامت‌گذاری شده باشد، بسته را تحویل داده شده در نظر می‌گیریم. این یک بسته گمشده نیست و برای یافتن بسته باید با مشتری خود صحبت کنید. در بیشتر موارد، یک همسایه محموله را دریافت کرده و یا محموله آن ها توسط یک دربان یا شخص دیگری که مسئول تحویل نهایی نامه در آن آدرس است نگهداری می‌شود. با کمی تلاش این بسته ها معمولاً پیدا می شوند.
  • برای سفارش‌های بین‌المللی، علاوه بر قوانین کوریری، قوانین گمرگی هم حکم فرماست و این قوانین در هر کشور متفاوت است. معمول است که بسته‌ها توسط گمرک متوقف شوند. در این شرایط با هماهنگی از مشتری خواسته می‌شود که برای تحویل کالا از گمرک همکاری کنند. اگر آن ها نتوانند محموله را دریافت کنند، ایفا حاکمیتی بر قوانین گمرکی نداشته و مسئولیت در قبال کالا ندارد.
 • آیا خدمات ایفا به پلتفرم تجارت الکترونیکی/ فروشگاه آنلاین ما متصل می‌شود؟

  بله. سیستم ایفا برای همگام سازی و ارتباط با سایر پلت فرم های تجارت الکترونیکی در بازار طراحی شده است و اطلاعات از طریق API بین سامانه‌ها تبادل می‌شود.

 • آیا کالایی را که ذخیره و انبار می‌کنید بیمه می‌شود؟

  انبارهای ایفا تماما تحت پوشش بیمه هستند. قبل از شروع همکاری، کالا بر اساس ارزش زمان تحویل و حسب خوداظهاری صاحب کالا بیمه می‌شود.

 • آیا ایفا به کالاهای برگشتی رسیدگی می‌کند؟

  بله، رسیدگی به مرجوعی‌ها یکی از خدماتی است که ایفا ذیل راهکار یکپارچه لجستیکی و با هدف ایجاد تمرکز برای صاحبان کسب و کار ارائه می دهد. ما در ایفا تیمی داریم که از طرف شما با پذیرش و پردازش سفارش‌های عودت شده سروکار دارد. هنگامی که محصول برگشتی را دریافت کردیم، آن را طبق دستورالعمل‌ها و استانداردهای شما بررسی کرده و در صورت سلامت کالا، محصول برگشتی برای پردازش مجدد وارد موجودی انبار می‌شود.

  حسب پروتکل جاری بین فروشنده و مشتری، کالا می‌تواند مستقیما به آدرس یکی از مراکز پردازش ایفا ارسال شود.

 • هزینه خدمات چگونه دریافت می‌شود؟

  ایفا یک مدل پرداخت کاملاً شفاف دارد. بدین صورت که هر ماه یک صورت هزینه برای هر مجموعه خدماتی که استفاده می‌کنید دریافت خواهید کرد. از جمله انبارداری، بسته بندی، فرآیند تحویل، مواد و خدمات ویژه (در صورت لزوم) که حسب قرارداد صورت حساب صادر می‌شود. این بدان معناست که شما دقیقاً می‌دانید که در هر مرحله چه هزینه‌هایی را باید انتظار داشته باشید، بدون اینکه نیازی به سرمایه‌گذاری اضافی در هر بخش از زنجیره تامین سفارش گردانی باشد.

پرطرفدارترین سوالات

 • هزینه سفارش گردانی چقدر است؟

  با توجه به اینکه مجموعه راهکارهای ارائه شده توسط ایفا متناسب با نیاز مشتری و برای هر یک متفاوت است، تعرفه‌ها به صورت جداگانه و پس از دریافت جزییات نیاز کسب و کار محاسبه می‌شود. قیمت نهایی به تعداد بسته‌های ارسال شده در هر ماه، حجم فضای ذخیره سازی، الزامات و اقلام بسته‌بندی و خدمات ویژه و ارزش افزوده بستگی دارد. یک بار در ماه یک فاکتور دریافت خواهید کرد که همه چیز در آن شفاف است. با سپردن خدمات به ایفا می‌توانید آسوده باشید که فقط برای خدماتی که استفاده می‌کنید هزینه پرداخت خواهید کرد. در نتیجه در ماه‌هایی که فروش کمتری دارید، هزینه کمتری می‌پردازید و بدین صورت بازدهی سرمایه‌گذاری خود را افزایش می‌دهید.

 • آیا سفارش‌گردانی برای سفارشات عمده هم انجام می‌دهید؟

  همان طورکه گفتیم برای هر صورت مسئله‌ای راهکارهای ارائه شده توسط ایفا متناسب با نیاز مشتری و برای هر یک متفاوت است، مهم نیست فروش شما تکی باشد یا عمده و یا حتی ممکن است شما تولیدکننده یا واردکننده کالا باشید. مدیریت سفارشات و توزیع محموله‌ها در مقیاس بالا کاری زمان‌بر و دشوار است. در ایفا به تمام این موارد بر حسب نیاز صاحب کالا رسیدگی می‌شود و بنابراین خدمات ما برای بازرگانان و یا تولیدی‌های مستقر در خارج از تهران نیز مفید است. چرا که با وجود شریک لجستیکی مانند ایفا دیگر نیازی به ایجاد نمایندگی برای دسترسی به بازار بزرگ تهران را ندارید.

 • چرا برون سپاری خدمات لجستیکی می‌تواند یک انتخاب سنجیده باشد؟

  خدمات لجستیکی زنجیره تامین، مجموعه‌ای از چندین خدمت تخصصی است که به شکل تنگاتنگی در یک توالی، کالا را به دست مشتری نهایی رسانده و شاخص سنجش مدیریت درست این زنجیره رضایت مشتری نهایی است.

  در شرایطی که کسب و کارها با چالش‌هایی در سمت عرضه و قیمت‌گذاری در یک رقابت تنگاتنگ قراردارند، کاهش فاکتورهای موثر بر تصمیم گیری مزیت ویژه‌ای است. ایفا به عنوان شریک لجستیکی در کنار شما، راهکار یکپارچه 3pl fulfillment را برای ایجاد تمرکز کسب و کار روی ارزش پیشنهادی و تخصص ویژه‌اش ارائه می‌کند. با برون سپاری یک کار تخصصی، علاوه بر کاهش هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم سرمایه گذاری ثابت و نیروی انسانی، دغدغه‌های ارتباط با چندین پیمانکار از جمله شرکت‌های کوریری و حمل را هم کم می‌کنید.


کلیه حقوق این سایت نزد تندر رایا پی فاخر ایارنیان (ایفا) محفوظ بوده و بازنشر محتوا با ذکر منبع بلامانع است.