راهنمای کامل نمادهای بسته بندی بین المللی - قسمت1

هر آنچه باید در مورد نمادهای بسته بندیو کارتن های حمل و نقل خود بدانید.

آنچه باید در مورد نمادهای بسته بندی، نمادهای حمل و نقل و نحوه استفاده از آنها برای جعبه ها و کارتن های حمل و نقل خود بدانید.

تاریخچه کوتاه جعبه های مقوایی

جعبه‌های مقوایی، مواد اولیه بسته‌بندی تا اوایل قرن نوزدهم، بخش مهمی از تاریخ را نداشتند و به همان اندازه مستند نیستند.

اعتقاد بر این است که استفاده از مقوا برای بسته بندی در حدود سه یا چهار هزار سال پیش در چین آغاز شده است. در طول سلسله هان (206-220 پس از میلاد)، مردم از پوست درخت توت به عنوان ورقه ای برای بسته بندی اقلام و نگهداری غذاها استفاده می کردند. این را می توان به عنوان یک واقعیت معتبر در نظر گرفت زیرا چینی ها اولین کسانی بودند که کاغذ را در دوران مذکور اختراع کردند.

تکامل جعبه های مقوایی چاپ شده سفارشی

در اوایل سال 1600 پس از میلاد، مردم چین کاغذ قوی‌تر و ضخیم‌تری تولید کردند که برای بسته‌بندی مواد استفاده می‌شد. عمل تولید کاغذ متفکر مورد استفاده برای بسته بندی کالاها از طریق مسیر خاورمیانه در غرب گسترش یافت.

در زمان سلطنت الیزابت اول، مردم انگلیس در کاغذسازی تسلط یافتند. تاریخچه مقوا، به ویژه مقوا، برای اولین بار در اوایل دهه 1800 در انگلستان ظاهر شد. همچنین در این زمان ها بود که از جعبه های مقوایی در آلمان برای بسته بندی بازی های تخته ای استفاده می شد.

ظاهر جعبه های مقوایی چاپ شده سفارشی

جعبه های مقوایی چاپ شده سفارشی برای اولین بار در اواسط دهه 1800 ظاهر شدند. شرکت آمریکایی Kelloggs از یک جعبه مقوایی سبک مانند جعبه‌هایی که اکنون استفاده می‌شود برای بسته‌بندی غلات پوسته‌دار خود استفاده کرد. آنها اولین شرکتی بودند که از کارتن های غلات ساخته شده از جعبه های مقوایی استفاده کردند.

بسیاری از کشورها ادعا می کنند که اولین کسانی هستند که از جعبه های مقوایی استفاده می کنند، از جمله فرانسه که حتی یک موزه "جعبه" در بخش جنوب شرقی دارد. اولین چاپ زمانی ایجاد شد که صفحات چاپ لاستیکی در سال 1909 ایجاد شد.

تصور می‌شود که جعبه‌های مقوایی چاپ شده سفارشی در تاریخچه مقوا گنجانده شده‌اند تا بتوان تشخیص داد که بسته کجا و به چه کسی تعلق دارد. اولین جعبه های مقوایی کاملا سفارشی پس از توسعه ماشین های چاپ تجاری تولید شدند و جعبه های مقوایی به طور کامل به عنوان وسیله ای ایده آل برای حمل و نقل محصولات و کالاها پذیرفته شدند.

تا به حال شده به بسته بندی خود خیره شوید و فکر کنید که همه این نمادها چه معنایی دارند؟ چه شما که بسته بندی را دریافت کرده اید، چه مشتری شما که آن را دریافت کرده است، همیشه از یک یا چند علامت روی جعبه استفاده می شود.

این نمادهای بسته بندی در سطح بین المللی شناخته شده اند و اطلاعات مربوط به محصول داخل آن را به صورت آسان و قابل فهم ارائه می دهند. در حالی که استفاده از بیشتر این نمادها بر روی جعبه های شما کاملاً داوطلبانه است، توصیه می شود از نمادهایی استفاده کنید که به گیرندگان یا حمل و نقل کنندگان در مورد خطرات احتمالی در حین حمل و نقل هشدار می دهند.

نمادهای نگهداری و مراقبت

این سمت بالا باشد

https://packmojo.com/blog/images/2021/06/packing-symbol-this-side-up-2.png

این نماد، متشکل از دو فلش که به سمت بالا هستند، نشان می‌دهد که جعبه باید در چه جهتی قرار گیرد تا مطمئن شود که قائم است. اگر بسته بندی این علامت را داشته باشد، به این معنی است که محتویات هرگز نباید به پهلو یا وارونه حمل شوند زیرا ممکن است آسیب ببینند. همچنین به خوبی نشان می دهد که جعبه را از کدام طرف باز کنید.

شکننده

نماد_روی_کارتن_حمل

ممکن است کلمه «شکننده» را روی برخی از جعبه‌ها چاپ کنید که آن را کاملاً واضح می‌سازد. اقلام داخل جعبه مستعد آسیب هستند و بنابراین باید به دقت مدیریت شوند. گاهی اوقات، به جای کلمه، یک جام ترک خورده را می بینید که روی جعبه چاپ شده است. این نیز نشان دهنده شکنندگی است. در بیشتر موارد، ممکن است به این معنی باشد که شیشه یا اجزای شیشه مانند در جعبه وجود دارد.

با احتیاط حمل شود

نماد_روی_کارتن_حمل_و_نقل

اگر دست‌هایی را دیدید که در حال حمایت هستند، این نماد نشان‌دهنده «دسته با احتیاط» است. این بدان معنی است که جعبه حاوی قطعه یا قطعات پیچیده زیادی است که در صورت استفاده نادرست ممکن است آسیب ببینند. برخلاف علامت شکننده، علامت دست با مراقبت نشان می دهد که جعبه نباید روی هم چیده شود و باید با دقت زیادی بارگیری و حمل شود.

خشک نگه دارید

نماد-روی_کارتن_مرسولات

چتر نشان دهنده نیاز به نگهداری جعبه در محیط خشک و اجتناب از رها کردن آن در زیر باران است. این علامت همچنین به شما می گوید که وسایل داخل جعبه ضد آب نیستند.

حساس به دما

نماد_دمای_مناسب_نگهداری_کالا

حساس به دما با آرم یک دماسنج و درجه ای که باید در آن ذخیره شود نشان داده می شود. حتی اگر قاعده کلی دور نگه داشتن آن از نور مستقیم خورشید و باران باشد، برخی از محصولات (مانند داروها) ممکن است نیاز داشته باشند در محدوده دمایی نزدیک تری نگهداری شوند.

از نور مستقیم خورشید محافظت کنید

دور_از_نور_خورشید_نگهداری_شود

علامت «محافظت از نور مستقیم خورشید» جعبه ای را در زیر نور خورشید نشان می دهد که یک خط در سراسر آن وجود دارد. این علامت می تواند به این معنی باشد که محتویات داخل جعبه در صورت قرار گرفتن در زیر نور خورشید (به عنوان مثال غذا) آسیب می بینند یا قابل اشتعال هستند. این نماد شبیه به دما حساس است اما کمتر مشخص می کند که در چه دمایی باید ذخیره شود.

مواد قابل اشتعال

نماد_قابل_اشتعال

نماد آتش نشان دهنده مواد قابل اشتعال است. این بدان معناست که اقلام داخل جعبه و خود جعبه وقتی در نزدیکی آتش باز، دود، سطوح داغ یا جرقه قرار می گیرند، می توانند بسوزند و باعث آسیب شوند. این در مورد اقلام حاوی مواد شیمیایی یا هر چیزی که از کاغذ ساخته شده است صادق است.

حداکثر ارتفاع چیدمان روی هم

نماد-روی-کارتن-انباشه_نکنید

اگر دو میله افقی موازی با یک عدد در بالا مشاهده کردید، نشان دهنده ارتفاع پشته است. و به محتویات داخل جعبه و ضخامت و استحکام خود جعبه بستگی دارد. حتماً شماره نماد را بررسی کنید (همیشه یکسان نیست). اگر عدد 4 را مشاهده کردید، به این معنی است که فقط 4 جعبه یا کمتر از یک نوع مشابه را می توان روی هم قرار داد. بیش از 4 عدد شما در خطر آسیب رساندن به جعبه های پایین هستید.

روی هم قرار ندهید

نماد_روی_کارتن-بسته_بندی

در برخی موارد، دو نوار افقی با یک خط قرمز در سراسر آن مشاهده خواهید کرد. این بدان معنی است که جعبه ها را نمی توان روی هم قرار داد. این جعبه ها خیلی شکننده هستند یا حاوی اقلامی هستند که می توانند به راحتی با فشار آسیب ببینند.

حمل با چرخ دستی

نماد-حمل_با_ترولی

اگر علامت یک چرخ دستی با جعبه های روی آن دیدید، به این معنی است که برای بلند کردن جعبه باید از چرخ دستی استفاده کنید. توصیه می شود این نماد را نادیده نگیرید زیرا می تواند به این معنی باشد که جعبه ها نه تنها باید به درستی بلند شوند بلکه باید به آرامی روی زمین قرار گیرند.

علامت بازیافت (حلقه موبیوس)

نماد_کارت_مرسولات_بازیافت

این یکی از رایج ترین علائم شناخته شده در هر جعبه است. نمادهای بازیافت نشان می دهد که بخشی از جعبه قبلا بازیافت شده است، از مواد بازیافتی ساخته شده است، یا اینکه کل جعبه را می توان پس از استفاده بازیافت کرد. این نماد نشان دهنده اقدامات پایدار از سوی فرستنده است.

مرد پاکیزه

نماد_مرد_پاکیزه_روی_بسته_بندی

علامت مردی که زباله‌ها را در سطل زباله دور می‌اندازد، نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری کلی در هنگام دور انداختن جعبه‌ها یا وسایل داخل آن (مانند دستمال کاغذی، حباب‌دار و غیره) است.

این ها بخشی از فهرست نمادهای حمل و نقل هستند و ممکن است متوجه شوید که نمادهای خاصی وجود دارد که مختص کشور یا حتی نوع خاصی بسته بندی و استفاده است (مثلاً بسته بندی مواد غذایی).

برای بسته بندی خود به کمک نیاز دارید؟ با ما در ایفا تماس بگیرید.

این مطلب ادامه دارد ...


کلیه حقوق این سایت نزد تندر رایا پی فاخر ایارنیان (ایفا) محفوظ بوده و بازنشر محتوا با ذکر منبع بلامانع است.